Erhvervskvinder ... vilje til success

Du er her: Forside Lokalforeninger Viborg ErhvervsKvindeNyt ErhvervsKvindeNyt - Viborg December 2011

QuickGuide  |  Indeks  |  Sitemap
By TWINS
& WebHouse

ErhvervsKvinderNyt - Viborg               

december 2011  

 

Jul på Hald Hovedgård

5. december, Ravnsbjergvej 76, Hald, Viborg

Tilmeldingsfrist den 30. november
Det er VIGTIGT, at du tilmelder dig via hjemmesiden og betaler med Dankort.

Julehygge i de historiske rammer på Hald Hovedgaard. Kvinder ind i Kampen! Susanne Krogh Petersen fra Mellemfolkeligt Samvirke fortæller om projektet: Kvinder for Indflydelse i Kenya.

Amerikansk lotteri

Aftenen byder traditionen tro på amerikansk lotteri, som støtter et godt formål. Vil du sponsere en gave til lotteriet, bedes du senest den 30. november sende en mail til Inger på iarensbach@mail.dk om, hvad du medbringer.

 

KVINDER IND I KAMPEN

Kvinder for Indflydelse er stærke kvinder i dansk erhvervsliv, som fundraiser til kvinder i Afrika. Hør om, hvad der får i forvejen umådeligt travle kvinder som Stine Bosse (prof. bestyrelsesmedlem) Lone Hass (koncerndirektør i COWI) og ejer af det navnkundige Conditori La Glace, Marianne Stagetorn Kolos, til at engagere sig i Afrika, og hvad det egentlig er, de støtter.

 

Drømmen om indflydelse på eget liv

Hør om Mary, som valgte at tage sin datter ud af skolen for at hun ikke skulle blive utidigt gravid. Om Grace, mor til ti, som styrer landsbyens egenfinansierede mikrolåns-forening, stadig har en times gang hver dag for at hente vand og som forbød sin femtenårige (gravide) datter at blive gift, fordi Grace insisterer på at hun skal have en uddannelse. Mød drømmen om at få indflydelse, fordi der er sager, som er umådeligt vigtige at bruge sin indflydelse på at arbejde for: arveret, identitet, uddannelse, ret til at bestemme over egen krop.

 

Skaf en million kroner

Kvinderne i Kenya tog de danske kvinder med storm, og det er ikke fordi, de er lette at imponere. Tilbage i Danmark har Kvinder for Indflydelse afholdt en række arrangementer for at rejse penge og skabe opmærksomhed omkring Kenyas kvinder. Hør om, hvad der skal til for at lave en million.

 

Noget for øjet

Foredraget vil blive ”akkompagneret” af en række skønne billeder af Tine Harden, som var med Kvinder for Indflydelse i Kenya. Der vil være god lejlighed til at være nysgerrig og stille spørgsmål.


Læs mere her: http://www.ms.dk/sw94108.asp.

 

 

 

Susanne Krogh Petersen

 

Fotos: Tine Harden

 

 

Tak til Nordea for at sponsere vin til mødet

Hjælp os med at lette administrationen i EK Viborg

 

For at lette arbejdet for kassereren er det VIGTIGT at tilmelding og betaling sker online/via hjemmesiden med dankort - før fristen udløber! Vær derfor opmærksom på tilmeldingsfristen til møderne. 

 

Program 2012

 
Programmet for 2012 udkommer på vores møde den 5. december. Næste års tema er: Vinduer - Udsyn og indsigt  
Vore sponsorer:

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Overskrift 
Underoverskrift eller brødtekst (Slet rækken, hvis ingen tekst)
 

Kort beskrivelse

 

Skriv direkte i Editoren frem for at kopier tekst fra Word
Kopieres tekst fra Word er der ofte koder med i kopieringen, som giver problemer med formateringen siden.

 

Overskriv teksterne! 

 

Læs hele artiklen 

Indsæt billede

 

max bredde 120

anbef. højde: max: 175

 

Slet tekst inden du sætter billeder ind.

 

Hvis ingen billede, så flet cellerne i rækken, så teksten fylder hele rækken over 

Slet rækker der ikke brugse!  
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 



Skriv de tekst her (Tabel hvor max. bredde er defineret.).

 

Tekst og billeder skal placeres indenfor denne ramme.




Webmaster Redaktør Nyhedsarkiv Aktivitetsarkiv Medlemssøgning Erhvervskvinder.dk


Lokalforening: Viborg